Починал на 10 юни 1858 г. в Лондон, Великобритания
Биография

През 1805 година Браун се връща в Англия и през следващите години обработва резултатите от сбирката си, които публикува през 1810 година под заглавие „Prodromus Florae Novae Hollandiae et Insulae Van Diemen“, първото систематично описание на австралийската флора. През същата година наследява Джонас Драйандър като библиотекар на Джоузеф Банкс, а след неговата смърт през 1820 година наследява библиотеката и хербария му. През 1827 година те са прехвърлени в Британския музей и Браун е назначен за Пазител на Банксианската ботаническа сбирка.
През 1827 година той забелязва произволните движения на спори във вода, които по-късно са наречени брауново движение в негова чест. В документ, прочетен пред Линеевото дружество през 1831 година и публикуван през 1833 година, Браун пръв дава сегашното име на клетъчното ядро. След разделянето на Отдела по естествена история на Британския музей на три части през 1837 година, Робърт Браун става първият Пазител на Ботаническия отдел, като остава на този пост до смъртта си през 1858 година.
Научен принос

Брауново движение е топлинното движение на микрочастици от твърдо вещество (прашинки), намиращи се в течна или газообразна среда. Описва се с теорията на случайните процеси в математиката. Може да се наблюдава под силен микроскоп. През 1905 година Айнщайн използва откритието на Браун в научните си трудове, за да докаже съществуването на атома и зависимостите между температурата и движението на частиците.
Брауновото движение на частиците спира при абсолютната нула. При нея не се излъчва никаква топлина и следователно брауновото движение не може да съществува. Приема се обаче, че абсолютната нула е недостижима, тоест теоретично брауновото движение може да бъде наблюдавано във всяка една точка на вселената.
0 коментара:
Публикуване на коментар